Wszystko, z czego na co dzień korzystamy, nosi ślady użytkowania. Jednak meble mają to do siebie, że na ich powierzchni częściej widać zabrudzenia, jeśli jeszcze mówimy o jasnych meblach lub meblach z połyskiem to już najbardziej na nich właśnie widać brud. Wiadomo, że każdemu z nas zależy, aby jego dobytek prezentował się doprawdy nienagannie. W tym celu trzeba wraz z meblami, zaopatrzyć się w wiedzę na temat tego, jak czyścic poszczególne meble, co zrobić kiedy plama jest nad wyraz oporna, kiedy mebel oddać do specjalisty.
Przede wszystkim należy zacząć od tego, że dbałość o meble składa się z dwóch elementów – czyszczenia, a następnie konserwowania. Dzięki temu, nasze meble dłużej pozostaną jak nowe. Jeśli mamy w domu meble na wysoki połysk to trzeba dość często je czyścić, ponieważ widoczne są wszelkie zabrudzenia, z odciskami palców na czele. A takie właśnie meble najczęściej dajemy do kuchni, gdzie przecież styczność z brudzącymi produktami jest o wiele częstsza.
Jak więc usuwać zabrudzenia z mebli z połyskiem? Wystarczą dwie ściereczki z mikrofibry. Jedna, wilgotna powinna nam posłużyć do przecierania mebli z brudu, a suchą wycieramy ją na czysto. Jednak na meblach są trudniejsze do usunięcia zabrudzenia, to warto wtedy zastosować płyn do okien. Ale pamiętajmy, aby jego niewielką ilość nanieść na ściereczkę, nigdy na powierzchnię mebla.
Soda do czyszczenia mebli
W kuchni sprawdzi się również soda – jeśli zabrudzenia są naprawdę poważne. Wystarczy cztery łyżeczki sody rozpuścić w litrze ciepłej wody. Taka mieszanka sprawia, że plamy znikają błyskawicznie. I to nie tylko z mebli kuchennych. Jeśli mamy w domu meble drewniane, to do ich pielęgnacji również powinniśmy stosować miękkie ściereczki. Pamiętajmy też, że drewno nie przepada za wodą, więc do przecierania kurzu wystarczy wilgotna ściereczka.
A co w przypadku trudnych plam? Otóż, gdy na drewnie pojawi się plama w związku z postawieniem na nim gorącego garnka czy naczynia, pomoże mieszanka z soli i oliwy z oliwek – taką papkę nakładamy na plamę i pozostawiamy na trzy godziny. Jeśli na drewniany stół podczas imprezy wylał się alkohol, trzeba go szybko zetrzeć, a następnie na te miejsce wetrzeć olej. Jeśli za późno się zorientowaliśmy, pomocne mogą okazać się fusy z kawy położone na te miejsce. Jeśli akurat wylał nam się wosk na powierzchnię drewnianą, to czekamy aż zastygnie – w tym celu można plamę obłożyć lodem, a następnie delikatnie zeskrobać ostrzem, owiniętym w materiał, aby uniknąć zarysowań.
Mycie mebli tapicerowanych
Jeśli posiadamy meble tapicerowane, a ich pokrowce można ściągnąć, to po prostu pierzemy je w pralce. Jeśli jednak nie, warto wiedzieć, że przydać się nam może łagodny płyn do prania wymieszany z ciepłą wodą, jak również ocet spirytusowy i małe kuchenne gąbki. Najpierw usuwamy wszelkie zabrudzenia za pomocą odkurzacza, następnie na plamę wylewamy niewielką ilość octu. Potem przemywamy plamę mieszaniną ciepłej wody z płynem do prania. Dzięki temu uda się wywabić nawet najcięższe plamy.
Jeśli chodzi o meble skórzane, to pamiętajmy, aby najpierw usunąć z wszystkich zakamarków wszelkie okruszki czy brud. Najlepiej będzie używać odkurzacza parowego, który idealnie nadaje się do czyszczenia mebli skórzanych. Do usuwania plam natomiast doskonale nadadzą się środki zawierające wosk lub olejki. Pamiętajmy też, aby plamy na skórzanych meblach usuwać jak najszybciej. Wiadomo, że nie ma możliwości, aby meble pozostały nienaruszone i aby nigdy nie pojawiła się na nich żadna plama – dlatego dobrze wiedzieć, jak o nie dbać, aby służyły nam w doskonałym stanie przez jak najdłuższy czas.