Nie ma znaczenia to o jaki okap wyspowy chodzi – okap tuba, okap kuchenny z półką czy wyspowy okap wiszący. W każdym z tych wypadków okap w kolorze czarnym będzie się świetnie sprzedawał. Klienci bardzo często wybierają właśnie ten wariant kolorystyczny. Dlaczego czarne okapy wyspowe są tak chętnie kupowane?
Prostokątny, tubowy czy na linkach? Okap wyspowy czarny w kuchni
Źródeł popularności jaką cieszy się okap czarny wyspowy można upatrywać w wielu czynnikach. Niewątpliwie jednym z tych najbardziej istotnych jest duża różnorodność modeli. W ofercie producentów można znaleźć okapy z półką oraz klasyczne okapy w kształcie odwróconego T. Są też modele przyjmujące różnego rodzaju bryły – prostokątne, owalne, okrągłe. Duże zainteresowanie wywołuje chociażby oryginalny okap tuba. Opcją do wyboru jest także kwadratowy okap wiszący w kształcie sześcianu. Istnieją też takie alternatywy jak okap sufitowy – również dobry nad wyspę.
Doskonale zatem widać, że okap wyspowy czarny może być wykorzystany w różnych aranżacjach. Dzięki szerokiej gamie rodzajów, modeli i kształtów, wyspowe okapy tego typu łatwo dopasować do wielu kuchni. Ta wszechstronność to atut tego wariantu kolorystycznego – na rynku jest po prostu mnóstwo urządzeń, spośród których klienci mogą wybierać. Czarny to zresztą kolor podstawowy, jeśli chodzi o warianty tych urządzeń. Większość producentów w praktyce niemal zawsze oferuje przynajmniej dwie opcje – białą i czarną.
Duże znaczenie ma tu też sama specyfika koloru czarnego. Z wielu względów to bardzo atrakcyjna barwa. Przede wszystkim jest ona dość uniwersalna. Czerń dobrze pasuje do innych kolorów. Z dużą ich częścią dobrze się komponuje. Może przy tym stanowić świetny kontrast dla jasnych kolorów, a także dobre uzupełnienie dla tych ciemniejszych. Czerń ma przy tym w sobie coś ujmującego. Roztacza wokół siebie aurę tajemniczości i ma w sobie magnetyczne piękno. Umiejętnie wykorzystana może być wytworna i skupiająca uwagę. Warto też jednak pamiętać o jej wadach – czerń może być ciężka, przytłaczająca i depresyjna. Nie w każdym pomieszczeniu jest idealna. Jako kolor okapów sprawdza się jednak doskonale!
Popularność czarnych okapów ma też dość prozaiczną przyczynę – otóż bardzo często kolor ten wykorzystywany jest jako główny motyw w polskich kuchniach, szczególnie w tych, które sięgają po styl glamour i wykorzystują malowanie na wysoki połysk. Czarne meble i czarny sprzęt AGD to po prostu jeden z bardzo popularnych trendów, jeśli chodzi o kuchenne aranżacje.
Okap wyciąg lub pochłaniacz kuchenny czarny – który lepszy?
A co jeśli chodzi o tryb pracy okapu? Które z nich są bardziej popularne – wyciągi czy pochłaniacze? Przede wszystkim należy tu podkreślić, że nowoczesne okapy kuchenne w dużej części przypadków mogą pracować i jako pochłaniacz, i jako wyciąg. Jeśli chodzi o okapy wyspowe nie jest to jednak regułą.
Typowy okap wiszący może być przykładem urządzenia, które działa tylko jako pochłaniacz. W większości wypadków nie posiada on bowiem komina, który umożliwiałby podłączenie go do kanału wentylacyjnego. Co innego okap tuba, którego cylindryczny kształt sprzyja takiemu rozwiązaniu. Trzeba też brać pod uwagę to, że montaż przewodów łączących okap kuchenny nad wyspą z otworem wentylacyjnym jest jednak bardziej skomplikowany niż w przypadku okapów przyściennych. Warto też dodać, że pochłaniacze wyspowe bardzo często są bardzo efektowne wizualnie.
Wszystko to sprawia, że odpowiedź na pytanie co lepsze – wyciąg czy pochłaniacz kuchenny czarny – nie jest wcale taka jednoznaczna. Co do zasady bowiem lepiej jest, gdy okap funkcjonuje jako wyciąg. Jest to po prostu bardziej efektywne rozwiązanie, które pozwala nie tylko filtrować drobinki tłuszczu i nieczystości oraz usuwać poza kuchnię nieprzyjemne zapachy, ale i pozbywać się z kuchni nadmiaru wilgoci. Pochłaniacz generuje dodatkowe koszty i zmusza do okresowej wymiany filtrów. Co więcej, urządzenie tego typu powinno również mieć nieco większą wydajność niż wyciąg umieszczony w tym samym pomieszczeniu, aby skutecznie funkcjonować. Taki okap może być zatem głośniejszy od wyciągu i może zużywać więcej energii.
Mimo to pochłaniacz w pewnych wypadkach może być jedyną dostępną opcją ze względów technicznych (np. gdy kuchnia nie ma dostępu do osobnego kanału wentylacyjnego). Bywa też wybierany ze względów estetycznych, gdy konkretny model wyspowy urządzenia spodoba się tak bardzo, że kwestia wyglądu urządzenia stanie się kluczowa dla właściciela (np. w przypadku okapów wiszących). Jeśli więc jest to możliwe, warto stawiać na wyciąg, ale i pochłaniacz w określonych warunkach nie jest złym wyborem. A w jakich wypadkach najlepiej postawić na czarny okap wyspowy? Z pewnością w tych sytuacjach, gdy chodzi o to, by uzyskać efekt elegancji i wrażenie luksusu. Okap czarny to dobry wybór we wnętrzach nowoczesnych, industrialnych i loftowych. W nich z pewnością będzie dobrze się prezentować. Warto się nad nim również zastanowić w białej kuchni, o ile zależy nam na uzyskaniu efektu kontrastu – szczególnie w kuchniach open space, jako że pozwalają one na dużą kreatywność aranżacyjną. Możliwości jest jednak wiele. Czasem warto po prostu poeksperymentować. Czarny okap może się sprawdzić w wielu kuchniach.